Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

ŚLĄSK WROCŁAW SKŁADA WNIOSEK O UPADŁOŚĆ (akt.)Drukuj

Śląsk Wrocław
Tego nikt się nie spodziewał. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Śląska Wrocław, zarząd zespołu, złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Oświadczenie klubu prezentujemy w dalszej części newsa. Dodajmy, że większościowym udziałowcem drużyny jest Zygmunt Solorz-Żak.


Oświadczenie zarządu WKS Śląsk Wrocław SA:
"W związku ze zgłoszeniem przez głównych akcjonariuszy Spółki wielomilionowych roszczeń pieniężnych, przy jednoczesnym niewywiązywaniu się z podjętych przez nich wcześniej zobowiązań finansowych, zarząd WKS Śląsk Wrocław SA, zgodnie z obowiązującym prawem, zmuszony jest do złożenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości układowej Spółki.

W ocenie zarządu działania obydwu właścicieli Śląska od dłuższego czasu nie mają na celu poprawy sytuacji finansowej, a jedynie zabezpieczenie swoich własnych interesów majątkiem Spółki. W ostatnich dniach główni akcjonariusze wysunęli wobec Spółki wielomilionowe roszczenia, znacząco przewyższające jej możliwości finansowe. Co więcej, roszczenia te są wyłącznie efektem nieporozumień pomiędzy współwłaścicielami Spółki, którzy postanowili przenieść na jej barki wzajemne rozliczenia dotyczące niedoszłej inwestycji w centrum handlowe oraz nieudanego podniesienia kapitału zakładowego Spółki. Śląsk Wrocław stał się tym samym zakładnikiem w sporze pomiędzy głównymi akcjonariuszami.

Wiosną, podczas procesu licencyjnego, główni akcjonariusze zobowiązali się do dalszego finansowania Spółki. W oparciu o te gwarancje, za przyzwoleniem Rady Nadzorczej, zarząd Spółki podejmował kolejne zobowiązania finansowe, związane m.in. ze sprowadzaniem nowych piłkarzy. Niestety, wbrew pisemnym obietnicom, główni akcjonariusze od tego czasu nie uczynili nic w celu poprawienia sytuacji finansowej Spółki. Zarząd od wielu miesięcy informował Radę Nadzorczą i właścicieli Spółki o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i problemach związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Apele te były jednak ignorowane. Spółka od dawna funkcjonuje wyłącznie dzięki środkom wypracowanym samodzielnie - wpłat od sponsorów, praw telewizyjnych, stale rosnących przychodów z dnia meczowego oraz transferów. Środki te jednak są na wyczerpaniu, a obaj akcjonariusze - zamiast wywiązać się z wcześniejszych obietnic - wysuwają kolejne roszczenia, które w założeniu mają wywrzeć presję na przeciwnej stronie, ale sprowadzają się jedynie do pogorszenia stanu klubowych finansów.

Przedłużające się kłopoty finansowe Spółki oraz wyniszczający konflikt pomiędzy współwłaścicielami stawiają pod znakiem zapytania przyszłość Śląska Wrocław. Dlatego, w celu zapewnienia przetrwania zagrożonej bankructwem Spółki, zarząd zdecydował się na rozpoczęcie procedury upadłościowej w wariancie układowym. Celem tej procedury jest zawarcie porozumienia, które zapewni wszystkim wierzycielom zaspokojenie ich roszczeń. Przede wszystkim zaś upadłość układowa jest szansą na przetrwanie Spółki i redukcję jej zobowiązań finansowych.

Rozpoczęcie procedury upadłościowej nie jest jednoznaczne z likwidacją Spółki. Co więcej, wniosek w tej sprawie w każdej chwili można wycofać z sądu. By tak się jednak stało, Śląsk Wrocław nie może być dłużej polem bitwy pomiędzy jego właścicielami. Dlatego zarząd Spółki zwraca się z apelem do głównych akcjonariuszy o zaprzestanie sporów i dojście do porozumienia zarówno w sprawie wzajemnych rozliczeń z przeszłości, jak i pomysłów na dalsze funkcjonowanie. Bez osiągnięcia tego konsensusu przyszłość Śląska Wrocław, najbardziej utytułowanego polskiego klubu piłkarskiego ostatnich lat, jawi się w czarnych barwach.

W imieniu zarządu WKS Śląsk Wrocław SA
Piotr Waśniewski,
Michał Domański"Aktualizacja: Oświadczenie spółki Bithell Holdings Ltd – akcjonariusza WKS „Śląsk Wrocław” S.A. (za Polsatsport.pl):
"Ta niefortunna - naszym zdaniem - decyzja grozi poważnymi negatywnymi skutkami dla całego Klubu. Po pierwsze, spowoduje utratę licencji (koncesji PZPN) na grę w Ekstraklasie, o czym stanowią właściwe przepisy PZPN z zakresu licencji Ekstraklasy (cyt. Ust. 4.4.1.8: „Licencja Ekstraklasy nie może podlegać przeniesieniu”).

Po drugie, w efekcie tej egzekucji WKS „Śląsk Wrocław” straci licencję, a jakikolwiek inny podmiot nie będzie mógł jej nabyć.

Po trzecie, oznacza to, że wartość akcji obu akcjonariuszy spadnie praktycznie do zera z tym, że strata Gminy nie będzie stratą prywatnego inwestora lecz stratą publicznych pieniędzy.

W tej sytuacji dla ratowania możliwości dalszych występów WKS „Śląsk Wrocław” w Ekstraklasie, Zarząd Klubu podjął słuszną – naszym zdaniem – decyzję o złożeniu wniosku o upadłość układową, która pozwoli Klubowi na dalsze funkcjonowanie, a przede wszystkim zapobiegnie utracie licencji na grę w Ekstraklasie w wyniku wszczętej przez Władze Gminy Wrocław egzekucji.

Jednocześnie oświadczamy, że nieprawdziwe są informacje przedstawiane opinii publicznej przez przedstawicieli Gminy Wrocław o rzekomym utrudnianiu lub blokowaniu z naszej strony finansowego wsparcia Klubu przez Gminę. Już w lutym bieżącego roku zaakceptowaliśmy propozycję Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza co do odkupienia naszych akcji jak i ich wartości (1/3 naszego początkowego wkładu). Uczyniliśmy tak z uwagi na brak perspektyw wspólnego działania z drugim akcjonariuszem, a przede wszystkim dlatego, aby uniknąć sytuacji, w której Klub znalazł się obecnie. Niestety ze strony Gminy Wrocław nie poszły za tym żadne działania umożliwiające nam wyjście z Klubu w sposób cywilizowany. Więcej z chwilą odebrania Klubowi przez Gminę Wrocław działki na Maślicach, która miała być podstawą do stałego finansowania Klubu, stało się jasne, że pozostał tylko sponsoring, którego nigdy nie deklarowaliśmy. Obecne działania przedstawicieli Gminy Wrocław traktowane muszą być - co sami przyznali na konferencji prasowej – jako próbę usunięcia nas z Klubu bez względu na konsekwencje jakie sam Klub poniesie.

Pragniemy przypomnieć, że to z inicjatywy Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza zostaliśmy zaproszeni do stołu i przystaliśmy na współpracę w sprawie Klubu i dlatego uważamy, że również rozstanie powinno odbyć się przy stole, w drodze rokowań i w cywilizowany sposób, a nie na drodze sądowej.

Zarząd Spółki Bithell Holdings Ltd"
#1 | Viking dnia 18.09.13 09:40
Ostatnie zdanie w oświadczeniu spółki Bithell Holdings Ltd jest rozbrajające - nie wiedziałem, że droga sądowa nie jest cywilizowanym sposobem rozwiązywania sporów. Polewka

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający