Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

500. ODCINKÓW "ŚWIATA WEDŁUG KIEPSKICH". 17 LAT NA ANTENIE POLSATU (foto)Drukuj

Świat według Kiepskich
Już dzisiaj o godz. 20:05 Telewizja Polsat wyemituje pięćsetny odcinek kultowego serialu komediowego "Świat według Kiepskich" - zatytułowany "Dzień Ojca". Bohaterowie sitcomu od 17 lat bawią widzów Polsatu.

Skąd pomysł na taki serial? "Pomysł wyszedł od stacji. Ktoś zasugerował, że fajnie byłoby zrealizować taki »Świat według Bundych«, ale po polsku, portretując właśnie taką przeciętną rodzinę w krzywym zwierciadle" – mówi Aleksander Sobiszewski, scenarzysta serialu i dodaje: "Na początku to było »śmiechowisko«, klasyczny sitcom. W każdej scenie musiał znaleźć się zabawny skecz. Na szczęście ta formuła szybko nam się wyczerpała. Zaczęliśmy szukać tematów uniwersalnych, ponadczasowych, ludzkich problemów i w takiej formie piszemy serial do dziś. Inspiruje nas człowiek" – dodaje scenarzysta, który z serialem jest związany od samego początku.

Pół tysiąca odcinków, niesłabnąca popularność, rzesze fanów… Jedno jest pewne - "Świat według Kiepskich" zasługuje na miano kultowego serialu. Perypetie mieszkańców jednej z wrocławskich kamienic można śledzić na antenie Telewizji Polsat od 1999 roku. Telewizyjne losy Ferdynanda Kiepskiego i jego rodziny, są najdłużej emitowanym sitcomem z udziałem aktorów na świecie. Co ciekawe, pierwszy odcinek serialu obejrzało aż 6 mln 588 tysięcy widzów.

Osobliwe i zaskakujące perypetie patriarchy rodu Ferdynanda Kiepskiego (Andrzej Grabowski), jego rodziny i sąsiadów śmieszą, bawią i przyciągają przed telewizory kolejne pokolenia widzów. Główny bohater to postać nieprzeciętna - totalny leń i niepoprawny kombinator w wiecznych finansowych tarapatach. Jest jednakże obdarzony niepospolitą inwencją, skłaniającą go do coraz bardziej oryginalnych przedsięwzięć.

Ferdynand Kiepski oraz otaczająca go społeczność, przeżywają przygody i biorą udział w wydarzeniach, o których sam ojciec rodziny mawia - "nie śniło się nawet fizjologom". Główny bohater był... w ciąży z ufoludkiem, skonstruował perpetuum mobile, wysłał w kosmos teściową, skraplał głupotę, hodował w domu wirtualne świnie, sklonował żonę w warunkach domowych...

Ferdynand wraz z żoną Halinką oraz dziećmi Waldkiem i Mariolą tworzą wraz innymi mieszkańcami kamienicy - małżeństwem Paździochów czy Arnoldem Boczkiem, specyficzną społeczność. Skupiają w sobie jak w soczewce większość cech Polaków z ich zaletami i przywarami. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że śmiejąc się z "Kiepskich", w jakiejś mierze śmiejemy się z samych siebie.

Pierwsze trzy sezony serialu były kręcone w autentycznej wrocławskiej kamienicy w dużym mieszkaniu przy ulicy Podwale 67. Mimo sympatii mieszkańców i miłych kontaktów z sąsiadami, mieszkańcom przeszkadzało ciągłe tupanie i chodzenie po schodach ekipy, więc producenci serialu w końcu przenieśli produkcję do hali zdjęciowej w podwrocławskich Bielanach, gdzie z detalami odtworzono mieszkanie Kiepskich i sławny korytarz ze wspólną ubikacją.

Mieszkanie, w którym początkowo był nagrywany serial było remontowane więc część scenografii to autentyczne wyposażenie z mieszkania, np. framugi, drzwi. Na potrzeby serialu została stworzona nowa marka telewizora - OKIL - od imienia reżysera Okila Khamidova. To jedyny taki odbiornik na świecie. Stworzona na potrzeby serialu marka "Mocny Full" zyskała status kultowej i przez krótki czas piwo o tej nazwie było nawet produkowane przez jeden z browarów.

Pierwsze castingi do cyklu odbyły się latem 1998 roku. Wyłoniono w nich część obsady m.in. Marzenę Kipiel-Sztukę (Halinkę Kiepską), Krystynę Feldman (babcia Rozalia Kiepska), Barbarę Mularczyk (Mariolkę Kiepską) - wówczas 15-letnią dziewczynę, która zachwyciła producentów świeżością i urodą. W obsadzie znalazł się również Ryszard Kotys (Marian Paździoch), który pierwotnie w zamierzeniu twórców miał być Ferdynandem Kiepskim.

Casting na serialowego Waldka wygrał Marcin Janos Krawczyk. Był wtedy na pierwszy roku studiów i chciał rozwijać się na wielu polach: w filmie i teatrze przede wszystkim, a wieloodcinkowy serial uniemożliwiałby mu realizację tych planów, więc zrezygnował z roli. Zastąpił go Bartosz Żukowski. Propozycję zagrania głowy rodziny, czyli Ferdynanda Kiepskiego dostali m. in. Janusz Rewiński, Stanisław Tym czy Krzysztof Kowalewski. Wszyscy odmawiali. Pomysł, aby rolę tę zaproponować Andrzejowi Grabowskiemu powstał w głowie II reżysera serialu Stanisława Drozdowskiego.

Co się wydarzy w 500. odcinku?

Ferdek ubolewa nad faktem, że nikt z rodziny nie szanuje go jako ojca. Wiąże to z powszechnym upadkiem obyczajów i kultury. Zdesperowany postanawia zmusić rodzinę do uroczystego celebrowania Dnia Ojca, którego on ma być głównym i jedynym bohaterem.

Foto: Grzegorz Gołębiowski / ATM Grupa
#7 | Frigs dnia 30.10.16 11:40
Fajnie by było gdyby z okazji 500 odcinka wydali jakieś DVD/blu ray z zawartymi wszystkimi odcinkami plus jakimiś ciekawymi materiałami Uśmiech Z chęcią bym coś takiego zakupił, bo Kiepskich bardzooo lubię Uśmiech
#8 | Honza dnia 30.10.16 18:10
17 lat robi wrażenie, tym bardziej, że większość aktorow jest z serialem od początku. Kiepscy w polsacie to już ikona polskich sitcomów.

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający