Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi Cyfrowego Polsatu i spółek zależnych. Zapisz się do bezpłatnego newslettera serwisu cyfrowypolsatnews.pl.

Kontakt

Warto odwiedzić

Twitter

Ostatnio na forum

Facebook

Uczestnicy 7. edycji programu "Top Chef"Drukuj

Top ChefJuż w najbliższą środę Telewizja Polsat rozpocznie emisję siódmej edycji programu "Top Chef". Kto wystąpi w nadchodzącej serii kulinarnego show? Szczegóły poniżej.


Uczestnicy:

Damian Wajda
Ma 26 lat, pochodzi z Olesna. Swoją przygodę z gastronomią rozpoczął w wieku 13 lat od pracy nad zmywaku. Pisywał felietony w czasopismach o tematyce gastronomicznej, stworzył też od zera dwie restauracje, a teraz sam prowadzi "Bistro pod Sowami" na warszawskiej Pradze. Pasjonat historii, (zwłaszcza XX-lecia międzywojennego) co znalazło odbicie w jego kuchni. Jego prywatną misją jest promowanie polskiej kultury i tradycji poprzez świetną kuchnię.

Daniel Wanke
Ma 30 lat, pochodzi z Katowic i specjalizuje się w autorskiej kuchni azjatyckiej. Swoją karierę rozwijał m.in. w kultowej, założonej przez finalistę "Top Chef" 2 Przemka Błaszczyka, restauracji Manana Bistro. Teraz gotuje przede wszystkim w restauracjach typu "pop up", a w swój wolny czas dzieli między tatuaże, remontowanie Oldsmobile'a i opiekę nad ukochanym buldogiem angielskim, Bonnie.

Ewelina Łapińska
28 letnia białostoczanka i szefowa kuchni w restauracji "Świętojańska 21". Ta zwolenniczka fine dinningu, pracę w gastronomii zaczęła w 2008 roku jako pomoc kuchenna. Dziś na swoim koncie ma staż w jednogwiazdkowej restauracji "Fraiche" Marca Wilkinsona, londyńskim "The Ledbury" (dwie gwiazdki) czy warszawskiej "Senses" (jedna gwiazdka). Obecnie jest szefową kuchni i współwłaścicielką restauracji ,"Świętojańska21"' i ,"Czarna Owca" w Białymstoku. Lubi też malowanie i szybkie samochody.

Jakub Chojecki
Ma 40 lat, jego konik to smaki polskie i żydowskie, a na życie zarabia szefując kuchni w warszawskim JCC i jako private chef. Miłośnik jedzenia od zawsze. Był już kucharzem i przedsiębiorcą, miał własne restauracje. Teraz czas na kolejny krok w jego karierze.

Jakub Reszka
Ma 26 lat i pochodzi z Krakowa, ale najłatwiej spotkać go w Poznaniu, gdzie kieruje kuchnią w restauracji "Lavenda", odważnie serwując małopolską kuchnię w sercu Wielkopolski. Ukończył krakowską szkołę gastronomiczną, potem pracował w restauracji "Szara" na Kazimierzu oraz w regionalnej restauracji "U Babci Maliny". W 2016 roku otrzymał stypendium kulinarne w Meksyku, w restauracji prowadzonej przez zwycięzcę meksykańskiej edycji "Top Chefa" - Rodolfo Castellanosa. Oprócz gotowania wielkimi pasjami Kuby są muzyka i sport.

Jan Kilański
26-letni szef kuchni w gdyńskim „Neonie”. Swego fachu uczył się w warszawskich lokalach, takich jak "Conncept", a także w hiszpańskich gwiazdkowych restauracjach - dwugwiazdkowej "Santceloni" w Madrycie i jednogwiazdkowej "Dos Cielos" w Barcelonie. Ma też doświadczenie cukiernicze zdobyte w tradycyjnej cukierni katalońskiej na Costa Brava. Miłośnik dobrej bistronomii, czyli niezobowiązujących dań na najwyższym poziomie. Wielki fan jazdy na rowerze zjazdowym.

Jarosław Śliwka
29-latek z Bytomia, który miłość do kuchni wyssał dosłownie z mlekiem matki. Jego mama pracowała w kuchni, więc praktykę zdobywał od najmłodszych lat. Ukończył z wyróżnieniem chorzowską szkołę gastronomiczną, a swój warsztat doskonalił w najlepszych restauracjach południowej Anglii. Pracując na jednej z greckich wysp, odkrył w sobie miłość do tradycyjnej kuchni regionalnej. Obecnie pracuje jako Chef w restauracji "27th floor" w Katowicach, a do programu przyszedł by promować nowoczesną kuchnię śląską.

Kamil Kędzierski
Szef Kuchni, 26 lat, kulinarny wizjoner i pasjonat. Twórca wielokrotnie nagradzanej restauracji "Maryensztadt Craft Beer & Food". Obecnie pracuje jako Chef w wilanowskim "The Bite". W kuchni łączy zamiłowanie do lokalnych produktów z nowoczesnymi technikami gotowania. Prywatnie miłośnik sportów motorowych.

Krzysztof Konieczny
Przez 12 lat grał jako profesjonalny hokeista w Polonii Bytom. Gdy kontuzja uniemożliwiła mu dalszą karierę, zdecydował się poświęcić drugiej pasji - gotowaniu. Obecnie jest kucharzem w jednej z najciekawszych polskich restauracji - gdyńskiej "Sztuczce", współprowadzonej przez finalistę trzeciej polskiej edycji "Top Chef" - Pawła Wałęsę. Otrzymał też wyróżnienie w międzynarodowym konkursie gastronomicznym ocenianym przez Jeana Bosa.

Łukasz Frankowicz
34-latek z Wolina, szef kuchni i współwłaściciel w międzyzdrojskich restauracjach "Art.’s Kitchen" i "Dolce Vita" oraz jedna z najważniejszych postaci nadmorskiej gastronomii. Swoje doświadczenie kulinarne zdobył w Londynie pod okiem takich Chefów jak Francesco Mazzei czy Gordon Ramsey. Specjalista od kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej. Miłość do gotowania łączy z pasją do sportów ekstremalnych - nurkuje, zjeżdża na snowboardzie ze szczytów lodowców oraz szaleje na quadzie. Do programu przyszedł, żeby pokazać, na co go stać.

Mariola Monczak
Specjalizuje się w polskiej kuchni autorskiej, doświadczenie zdobywała pod okiem samego Paula Bocussa, a na co dzień szefuje kuchni we wrocławskiej restauracji "Pod Papugami". Autorytet dla wielu pokoleń wrocławskich kucharzy.

Mateusz Czekierda
Ma 31 lat i jest szefem kuchni w warszawskim "Bocca Bar". Jest absolwentem Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bielsku-Białej. Doświadczenie zdobywał, gotując i stażując w wielu polskich restauracjach, takich jak warszawski "Concept 13", "Sen" Mateusza Gesslera, żoliborski "D.O.M" czy praskie "Bistro Z". Sam szefował restauracji w hotelu "Leśny Dwór" w Karpaczu i bielskiej "Blu". Brał udział w polskich eliminacjach do "Bocused'Or" gdzie rywalizował m.in., z Dawidem Szkudlarkiem czy Sebastianem Olmą. Choć pracuje w Warszawie, sercem jest związany Podbeskidziem i Śląskiem, z którego nieustannie czerpie kulinarne inspiracje. W przyszłości chciałby otworzyć własne bistro z autorską kuchnią opartą wyłącznie o polskie produkty.

Sylwia Stachyra
Ma 32 lata i swoje życie dzieli pomiędzy Lublin (skąd pochodzi) a Warszawę. Z wykształcenia jest magistrem prawa, ale jej prawdziwą pasją zawsze było gotowanie. Ostatecznie zwyciężyła pasja. Sylwia wyjechała do Anglii, gdzie - wbrew rodzicom - ukończyła gastronomię uzyskując najwyższy kucharski stopień NVQ3, a następnie w Bournemouth otworzyła swoją pierwszą restaurację, Prowadziła ją przez dwa lata. Skutecznie udało się jej połączyć gotowanie z inną pasją - żeglarstwem - i przez jakiś czas pracowała jako private chef na luksusowych jachtach. Spełnieniem innego marzenia była też praca w restauracji "Savoy Grill” jako Chef de Partie pod okiem samego Gordona Ramsaya. Aktualnie jest konsultantem w restauracjach, pomaga układać menu i trenować zespół. Oprócz żeglowania i gotowania wielkimi pasjami Sylwii są TRX, podróże i kuchnia śródziemnomorska.

Szymon Sławiński
Ma 41 lat i jest właścicielem i szefem w poznańskiej "Modrej kuchni". Absolwent londyńskiego Westminster Kingsway College, swoje doświadczenie zdobywał pod okiem m.in. legendarnego Alberta Roux, twórcy pierwszej brytyjskiej trzygwiazdkowej restauracji. Po wielu latach wrócił do Polski i z powodzeniem prowadzi lokal, który zmienił wielkopolski krajobraz gastronomiczny. Jego specjalnością jest autorska kuchnia ludowa - a w jego restauracji znaleźć można tradycyjne wielkopolskie dania, w nowoczesnej i bezpretensjonalnej odsłonie. Dumny mąż i ojciec, zapalony motocyklista i muzyk - gra na basie w kultowej poznańskiej formacji "Cudowny Czwartek".

Siódmy sezon "Top Chef" od środy, 7 marca o nowej porze - 21:30 w Polsacie.

Foto: Polsat
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający